Небесні покровителі України

Святі покровителі України

Історичні покровителі

Історичними покровителями України є:

 

Католицькі святі:

 • Св. Ядвіґа — прославлена як мати трьох народів, була королевою Польщі, Литви, Русі-України.

Офіційні покровителі

Серед покровителів України називають:

 • Св. Андрія Первозванногоапостол-хреститель України-Руси, покровитель України, Шотландії, Греції, Вселенського Константинопольського патріархату.
 • Св. Архистратига Михаїлапокровитель України та міста Києва.
 • Св. Юрія Переможцябув покровителем Великих князів Київських, багатьох знаних руських (українських) та литовських князівських родів, покровитель Болгарії, Грузії, Литви, України

Сучасні покровителі

Св. Йосафат Кунцевич — святий Української греко-католицької церкви, вшановується також, як покровитель України.

 

Джерело: Вікі

Св. Королева Ядвіґа — мати трьох народів

Оригінал статті тут: Św. Jadwiga Królowa — matka trzech narodów

Католицька свята, польська королева Ядвіґа Анжуйська (18 лютого 1374 — 17 липня 1399), що мала також титул «Королева Русі», була однією з величніших постатей Европи  у чотирнадцятому столітті, як в політичній, так і в соціальній, релігійній та культурній сферах, а зараз вважається покровительною Об’єднаної Европи .

Протягом шістьох століть королева Ядвіґа почиталась в народі як покровителька Речі Посполитої, держави в яку входили Польські, Литовські та Українські (Руські) землі. Багатовікове християнське почитання та культ святої Ядвіґи набув логічного завершення в офіційній канонізації блаженної королеви, який був проголошений вперше в історії польською мовою. «Радуйся, Краків! То власне,завдяки великому її розуму і серцю, королівська столиця, ти стала значним осередком думки в Європі, колискою Польської культури та мостом між християнським Заходом і Сходом, в результаті чого зробиланевід’ємним внеском у формування європейського духу «- сказав Папа Римський Іван Павло II під час канонізації 8 червня 1999 року.


Ядвіґа — дочка Людовіка І, короля Угорщини, Польщі та короля Галичини і Володимерії («Король Руси«), була вихована при королівських дворах Будапешта й Відня.

1378 (у віці 4 роки) була заручена з Вільгельмом — сином і спадкоємцем австрійського герцога Леопольда III Габсбурга і після досягнення 12-річного віку мала стати його дружиною. Після смерті Людвіка І (1382) королевою Угорщини стала середня сестра Ядвіґи Марія I Угорська. Незабаром польська шляхта, розчарована у персональній унії з Угорщиною, домоглася згоди на передачу Ядвізі польського престолу (угорська королева Марія І була титулярною королевою Польщі та титулярною королевою Русі).

Польську корону прийняла 16 жовтня в 1384 в Кракові, маючи всього десять років. У 1386 році, завдяки Дмитру з Гораю було розірване заручення з Вільгельмом і 18 лютого 1386 Ядвіга одружилася з Великим князем Литовським Ягайлом (коронований королем Польщі 3 березня 1386 під ім’ям Владислава II), що оформило Кревську унію 1385.

Внаслідок укладення унії в Польщі встановилася система співправління Ядвіґи та Владислава II Ягайла. На Ядвіґу покладався обов’язок забезпечити спадковий характер польської корони. Ядвіґа мала свою державну канцелярію, брала участь у вирішенні зовнішньополітичних питань. Її шлюб з литовським князем Ягайлом призвів до остаточної  християнізації Литви.

За роки свого правління Ядвіґа спричинилась до значного культурного підйому в Польщі та   Великому князівстві Литовському. Заклала основу для Вавельського кафедрального собору, надавала допомогу для лікарень та монастирів домініканців у Львові і інших містах. Запросила кармелітів до Кракова, а також слов’янських бенедиктинців з Праги.

Вела активну політичну діяльність, в тому числі переговори з Великим Магістром Ордена Тевтонського. За 15 років правління активно об’єднувала країни і народи, особливо Польщі, Литви і Русі. Саме за її правління була закладена основа багатонаціональної держави Речі Посполитої, заснованої на «Ягеллонської терпимості» і мирному співіснуванні різних культур і релігій.

Для того, щоб пришвидшити й закріпити євангелізацію Польщі, Литви та Русі, спільно з королем Ягайлом, за папського згоди, було засновано факультет теології в Краковській академії. Королевою були запрошені видатних богослови та юристи з Карлова університету в Празі.

Ядвіґа дбала про убогих і хворих, заснувала кілька лікарень, дбала про побудову нових церков, підтримувала поширення християнства на всіх теренах держави. Для діяльності Краківського Академії свята Ядвіґа заповіла всі свої коштовності.

Св. Ядвіґа зробила свій внесок й в політичну історію України-Русі. Після смерті останнього короля Русі Юрія-Болеслава II (1340 р.) галицькі бояри проголосили князя Любарта володарем Галицько-Волинської держави, королем Русі. Але польський король Казимир III Великий негайно зайняв Перемишльску землю, а потім опанував і Львовом. Зі свого боку на королівство Руське перендувала Угорщина. Розпочалися півстолітні війни за Галицьку Русь між Польщею, Литвою і Угорщиною.

У 1350 році угорський король Людвік І Великий уклав угоду з королем Польщі, згідно з якою Угорщина «відступала свої спадкові права» на Руське королівство Казимирові, який після цього став титулярним королем Русі. Після його смерті Польща разом з Галичиною, Холмською та Волзькою землями і Крем’янцем перейшла до Людвіка. 1370 року Людвік І став королем Польщі та королем Руси.  Зі смертю Людвіка І — угорська королева Марія  стала титулярною Королевою Галичини і Володимерії (1382—1387). У 1387 Руське королівство та право на трон перейшло до Польської держави.

У 1387 році Ядвіґа очолила похід польської шляхти у Галицьку Русь, що призвело до остаточного включення цих частин земель Руського королівства до складу Польщі, а сама володарка, до свого титулу додала ще й королева Русі. А Ягайло після її смерті, окрім титулу короля Польщі й Великого князя Литовського, мав титул  Володар і спадкоємець Русі.

Померла Ядвіга під час пологів 1399 р., коли їй було всього 25 років. У народів Речі Посполитої протягом віків береглася переконаність у її святості і любов до неї. Люди з самого початку були переконані, що вона свята. Майже одразу після її смерті розпочались зусилля щодо її канонізації, але протягом століть вони зіткнулися з численними труднощами.

І лише 1997 року Ядвіґа була канонізована Папою Іваном Павлом II. Історично була покровителькою Речі Посполитої та є покровителькою Польщі.  Також католицька свята вважається покровителькою королев та Об’єднаної Европи.

За великий та визначний внесок в історію всієї Східної та Центральної Европи, святу Ядвіґу називаються також «матір’ю трьох народів» — Польщі, Литви та Руси-України (в оригіналі matką trzech narodów — Litwy, Rusi i Polski).

На основі статті: Św. Jadwiga Królowa — matka trzech narodów та при використанні матеріалів Вікіпедії.

ілюстрація тут.

Ліквідація УГКЦ на Правобережній Україні в кінці XVIII ст.

Ліквідація УГКЦ на Правобережній Україні в кінці XVIII ст.

Після неканонічного приєднання Київської митрополії до Московського патріархату 1685 року, ті православні єпархії та братства, які знаходились на території Речі Посполитої поступово приєдналися до Київської унійної митрополії (предстоятель УГКЦ тоді мав титул — Митрополит Київський та всієї Русі).

Одночасно, на території, що її зайняли московські війська розпочались утиски уніатів. Ще у 1656 р. московські посли на переговорах з поляками зазначали: «Унія повинна бути скрізь і в найкоротшім часі винищена без ніякого покликування на дипломи і привілеї, що їх давали уніатам королі». І, не чекаючи відповіді, царський уряд без будь-яких соборів ліквідував унію на Лівобережжі, щойно ця частина України увійшла до складу Росії.

Активно знищував унійну церкву й Петро I, який, після поразки Мазепи остаточно підпорядкував Гетьманщину, й через свого ставленика в Польщі, встрявав у внутрішні справи сусідньої країни і під приводом оборони православних намагався нищити уніатів.

Його наступницею в розбудові імперії й нищенні України стала Катерина II. Російська імперія, включивши до свого складу всю Правобережну і значну частину Західної України, відразу впритул зіткнулася з «проблемою» Української Греко-католицької церкви. Чимало православних українців приєдналося до Греко-католицької церкви після 1686 року. Велика частина тих православних (правобережних), які були у складі Речі Посполитої, не захотіли підпорядковуватися Московській церкві, після того як Київська митрополія була відлучена від Константинополя. Тому православні ієрархії на руських (українських) теренах Польщі визнали унію.

Тобто підпорядкувалися Римському папі, зберігши східний церковний обряд.
Цей процес почався наприкінці ХVII ст., а за короткий час в унії з Римом вже були Перемиська, Львівська, Луцька єпархії, а також Львівське братство. Як пише Наталя Яковенко, «враховуючи сумний досвід Берестейського собору, ієрархи цього разу дуже дипломатично, майже без ексцесів, зуміли навернути до унії величезні, традиційно православні українські терени. Сформованій тоді Київській унійній митрополії було підпорядковано вісім єпархій України та Білорусі. Резиденція унійного митрополита була спочатку у Вільно, а з середини ХVIII ст. — у Радомишлі на Житомирщині. На ті часи це була велика церква — 9,5 тис. парафій, 4,5 млн. мирян».

Катерина II майже негайно після включення українських земель Речі Посполитої до Російської імперії розпочалися енергійні (читай — силові) заходи уряду, спрямовані на «навернення» населення цих земель до православ’я. Ще до смерті імператриці (померла 1796 року) було видано кілька указів, які сприяли передачі унійних храмів православним, а також примушували деякі категорії населення повертатися в православ’я. Були визначені мінімальні розміри унійних парафій — «не менше, ніж 100 хат і родин», нижче яких парафія заборонялася й примусово приєднувалася до православної громади. Вже через два роки в Україні та Білорусі майже 2300 громад перейшли — за повідомленнями царських указів — до православ’я. Ще більш рішучою мірою було скасування (1795 р.) всіх унійних єпархій за винятком Полоцької. Позбавлені кафедр унійні єпископи отримали наказ виїхати за кордон або оселитися десь подалi від своїх єпархій. Їхнє майно було конфісковано і роздано губернаторам, якi активно сприяли «оправославлеванию». Як бачимо, російські царі не дарма вважали себе помазаниками Божими.

Немало священиків вимушені були залишити свої парафії. Ще під час Коліївщини (за сприяння царського уряду) сотні уніатів вбито повстанцями або заарештовано російськими військами. Спорожнілі уніатські парафії майже відразу обсаджувалися православними священиками від імені переяславського православного єпископа. Таким чином було відібрано близько 1 200 парафій і в унії залишилось тільки 600. Які згодом також були ліквідовані.


Згідно історичного дослідження о. Дмитра Блажейовського, станом на 1772 рік до Київської уніатської (так тоді вона називалася – ред.) єпархії входило два воєводства: Київське та Брацлавське, в яких разом було 33 деканати та 1847 громад.

 

Історична довідка:

Деканати Київськоїх єпархії у 1772 році

Воєводство Київське:

 • Бараше (32 парохії)
 • Бердичів (55 парохій)
 • Богуслав (50 парохій)
 • Брагін (Чорнобиль) (31 парохія)
 • Димір (40 парохій)
 • Чигирин (40 парохій)
 • Животів (100 парохій)
 • Житомир (55 парохій)
 • Канів (55 парохій)
 • Корсунь (55 парохій)
 • Любар (50 парохій)
 • Мошни (40 парохій)
 • Овруч (42 парохії)
 • Паволоч (75 парохій)
 • Погребище (60 парохій)
 • Радомисль (53 парохії)
 • Сміла (50 парохій)
 • Тетіїв (65 парохій)
 • Фастів (42 парохії)
 • Чуднів (55 парохій)

Разом: 20 деканатів, 1045 парохій

Воєводство Брацлавське:

 • Браїлів (55 парохій)
 • Брацлав (70 парохій)
 • Винниця (60 парохій)
 • Гранів (52 парохії)
 • Животів (100 парохій)
 • Кальник (70 парохій)
 • Комаргород (60 парохій)
 • Красне (40 парохій)
 • Немирів (56 парохій)
 • Рашків (44 парохії)
 • Умань (70 парохій)
 • Чечельник (70 парохій)
 • Ямпіль (55 парохій)

Разом: 13 деканатів, 802 парохії