Таджики мають гідність. А ми ?

Таджики довели, що вони є НАЦІЯ.

Російська мова втрачає статус мови міжнаціонального спілкування в Таджикистані.

Відповідно до проекту нового закону «Про державну мову Республіки Таджикистан», тепер спілкуватися з органами державної влади і управління, підприємствами і установами, отримати інформацію і документи можна буде тільки державною мовою — таджицькою.

Президент Таджикистану Емомалі Рахмон у телевізійному зверненні у середу ввечері з нагоди Дня мови закликав до швидкого ухвалення нового закону про мову. «Про велич нації можна судити, перш за все, з того, наскільки її представники оберігають і поважають свою національну мову«, — сказав Рахмон.

За його словами, проект нового закону розроблений з урахуванням сучасних вимог державного управління і з метою підвищення національної самосвідомості і патріотизму таджицького народу. Рахмон сказав, що «наразі таджицька мова широко використовується як мова політики, законодавства і діловодства, науки, культури і засобів масової інформації». На його думку, мова є найважливішою ознакою нації, сполучною ланкою між поколіннями. Президент розкритикував деякі друковані видання за погане знання таджицької мови.

«Сьогодні в Таджикистані є такі газети, мова яких не відповідає вимогам нормативної мови і хорошого смаку. В опублікованих цими газетами матеріалах не дотримуються встановлені норми літературної мови і навіть прийняті правила правопису», — сказав Рахмон. На його думку, деякі журналісти, «свідомо або через незнання» використовують важкі і незрозумілі широким масам слова і терміни. «Це небажане явище призводить до того, що мова засмічується чужими, нерідко штучними і випадковими елементами, — сказав президент. — Настав, нарешті, час, коли нам, подібно до інших розвинених і цивілізованих країн, слід дбати про чистоту своєї державної мови, упорядкувати включення будь-яких нових елементів у мову на основі літературних норм і покласти край усіляким спотворенням мови і правопису».

Президент Таджикистану закликав фахівців-мовознавців відповідальніше підходити до відбору, впорядкування і використання нових міжнародних термінів і понять у таджицькій мові. «Таджицька мова широко використовуватиметься як мова науки і культури лише в тому випадку, якщо цією мовою буде створена наукова термінологія», — сказав глава держави. При уряді Таджикистану планується створити Комітет з мови і термінології, повідомив Рахмон.

Він також висловився за розробку держпрограми розвитку національної мови. З телевізійним зверненням Рахмон виступив з нагоди 20-ліття ухвалення закону «Про мову».

В ухваленому 22 липня 1989 року законі державною мовою республіки визначалася таджицька мова, а мовою міжнаціонального спілкування — російська мова. Закон давав кожному громадянинові гарантію самостійного вибору мови спілкування з органами держвлади й управління, з підприємствами, установами й організаціями, отримувати інформацію і документи державною, російською або іншою прийнятною мовою. Згідно з проектом нового закону, кожен громадянин Таджикистану зобов’язаний знати державну мову, при цьому законопроект не регулює використання мови в особистих стосунках.

Джерело:

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*