Самі собі не допоможем — ніхто не поможе.

 

В черговий раз нам кажуть пройті, але гіркі слова.

Якщо не об'єднаєтесь ви — приєднають вас. і нагнуть…

 

Якщо українці неспроможні порозумітися для захисту власної незалежності, то світ не допоможе! Про песимістичні оцінки української кризи у Вашингтоні, гру Росії у «велику державу» та зовнішньополітичні пріоритети адміністрації Барака Обами в інтерв’ю польському тижневику Newsweek Polska розповів відомий політолог Збіґнєв Бжезінський. 

З: Владімір Путін в Давосі та нещодавно Сєргєй Лавров у Мюнхені представили концепцію світу, в якому є місце для Росії як наддержави. Вона в змозі виконувати таку роль?

В: Ми не повинні гратися в ярлики, котрі для росіян з точки зору престижу дуже важливі. Ми не надаємо почесних титулів світової держави окремим країнам. Ми вважаємо їх партнерами. Якщо вони відчувають психологічну потребу обманювати себе, ніби вони велика держава, нехай бавляться. Ми не повинні цього ані підтверджувати, ані заперечувати – свідоме та цілеспрямоване заперечення тільки їх дратує і нічого конкретного не приносить. Якби мене спитали про моє ставлення, то мені здається, що росіяни – це світова держава лише в одному: як спільно з кимось іншим здійснити самогубство за допомогою зброї масового знищення в глобальному масштабі. У цій справі Росія рівна зі Сполученими Штатами. А в усіх інших сферах – не лише економічних та фінансових, а й, наприклад, в демографічній ситуації чи розвитку інфраструктури – у довгостроковій перспективі їй не місце навіть у першій десятці.

 З: Як нова адміністрація оцінює політичну кризу в Україні? Чи існує небезпека, що американці охололи до Києва?

В: Оцінки песимістичні. Я не хочу накликати біду, але до певної міри побоювання цілком виправдані. Зрештою, складно брати активну участь у майбутньому України, якщо самі українці виявляються неспроможними порозумітися для захисту власної незалежності.

З: То підтримка незалежності України та Грузії, що була пріоритетом за часів адміністрації Буша, тепер перестане бути важливою?

В: Насамперед не варто об’єднувати ці держави в одне ціле, бо в кожній із них своя ситуація. Україна – це дуже важлива країна для майбутнього Росії. Якщо вона піде в напрямку Заходу, Росія з часом муситиме також до нього наблизитися вже не як імперіалістична країна. Тому питання України таке важливе для євразійського контексту. Звичайно, це не означає, що коли хтось не готовий послідовно діяти в інтересах власної незалежності, то це можна зробити замість нього. Якби у Польщі забракло такого ставлення після 1990 року, вона не була б ані в НАТО, ані в Європейському Союзі.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*