Перший українець в Америці

 

Цього року відзначається 400-літній ювілей з того часу, коли перший українець ступив на американський континент. 

 

Саме в 1608 році  Іван Богдан  ступив на узбережжя Північної Вірджинії (місто Джеймстаун), прибувши на англійському кораблі “Марія і Маргарита” з Європи.

Цей факт зафіксовано у книжці спогадів “Правдиві мандри…”, написаній у 1630 році, капітаном Джоном Смітом (відома постать англійської та американської історії).

Сам Іван Богдан був родом з Коломиї.

Там його і зустрів Джон Сміт (1580-1631). Від 16 років почався його пригодницький шлях, що проліг через багато країн Європи. Після участі в різних війнах і битвах Джон Сміт потрапив у турецький полон. Звідти втікав додому, як пишуть книжки, через Україну (шо входила тоді до складу Польщі).

Дослідник української еміграції в США професор Осип Кравченюк , покликаючись на спогади самого Д. Сміта, які 1910 року перевидали в Едінбурґу (Шотландія), пише, що автор згадує про свій побут у "Галіко і Колонії" в Польщі, що звісно є "Галичі й Коломиї", звідки він поїхав до Германштадту в Трансільванії. До речі, про Коломию як "Колонію" писали і в деяких інших латиномовних джерелах.

Навесні 1607 року Джон Сміт був уже в Америці, де в гирлі річки Джеймс разом з іншими колонізаторами заклав відоме нині місто Джеймстаун у штаті Вірджинія. У 1608 році лондонська компанія "Вірджінія Кампані оф Лондон" споряджає до американського берега корабель "Марія і Марґарита" здебільшого з цивільними пасажирами. Був серед них і кваліфікований майстер Іван Богдан з Коломиї. У жовтні 1608 року корабель причалив до берега, а відтак піоніри дісталися до Джеймстауна

Іван Богдан був корабельним теслею, добре знався на виробництві скла і дьогтю — дуже цінної тогочасної мануфактури. Можливо тому, перша за океаном скляна гута була заснована саме в Джемстауні.

У червні 1619 року багато європейських заробітчан, в т. ч. й Іван Богдан організували перший в Джеймстауні страйк, вимагаючи від місцевої влади, аби їх зареєстрували як повноправних громадян міста та аби їх трактували нарівні з англійцями. Їхні вимоги задовольнили.

Подальша доля вихідця з українського Покуття невідома.

Українська діаспора у США вважає його першим українцем Америки і випустила на його честь поштову марку в середині сімдесятих років минулого століття.

 

Перший українець в Америці: 6 комментариев

 1. Цікаво. А я думав, що це відбулося раніше. Хіба цю Америку не пан Христофор Колумбенко відкрив???…

 2. Re: 1st

  що саме — ви думали — відбулось раніше ? і до чого тут Христофор ?? уважно прочитайте статтю — краще декілька разів, щоб потім дурню не писати.

 3. Гы!

  Первый украинец Америки, первый уругваец Пакистана, первый сингапурец Сомали…

  В чём прикол?

  Марки редкие?

 4. безбатківцям, манкуртам та хохлам цього не зрозуміти . Бо москалі — й ті — очень гордятся — першим у космосі, першим на полюсі, першим в хокеї та навіть — першим біланом…
  А хто незрозумів «в чому прикол» — той — Гы — по жизни.

Обсуждение закрыто.